Žijeme. Kdo? No přece já a holky....!

Čivava a péče o pejsky seniory

      
                          ČIVAVY

 

 

PŮVOD:

Čivava je považován za nejmenšího čistokrevného psa na světě. Svým jménem nese název největšího státu Mexika - Chihuahua.
Předpokládá se, že tito malí pejsci žili v dávných dobách divočině a byli obdivováni již Aztéky. Až v 9. století v době Toltecké civilizace byli chyceni, domestifikováni a šířeni místními obyvateli. Představitel tohoto malého pejska - hračky, nazvaný Techichi, který žil ve městě Tula, sloužil jako vzor ke zdobení místní městské architektury. Tyto sošky jsou dnešní Čivavě velmi podobné.
V Evropě získala Čivava oblibu zejména díky italské zpěvačce Adelaine Patti, které v roce 1890 prezident Mexika věnoval tohoto malého pejska, ukrytého v kytici květů. Dalším známým příznivcem Čivavy byl Ksavy Kjuga, ředitel tanečního souboru, populárního ve 40. letech 20. století, který s malou čivavou v podpaždí často dirigoval. V současné době využívají specialisté, kteří se zabývají chovem Čivavy, také odebírání psů amerického původu.
POPIS:
Jde o plemeno malých společenských psů.
Čivava je droboučký pejsek, kompaktního těla. Důležitým znakem je lebka ve tvaru jablka a jeho poněkud delší ocas, nesený velice vysoko, buď zakřivený nebo zformovaný do půlkruhu, s konečkem směřujícím k bedrům. Délka těla mírně převyšuje jeho výšku v kohoutku. Nicméně je, obzvláště u psů, požadovaný tvar těla do čtverce. U fen je však z důvodu funkce reprodukce mírně delší tvar těla povolen.
Čivava má kulatou lebku, ve tvaru jablka, což je pro toto plemeno charakteristickým znakem (preferuje se bez lupínku, ačkoliv malý lupínek na hlavě je povolen). Stop je dobře značený, široký a hluboký. Nos je mírně kratší, směřující mírně nahoru, povolen v jakékoliv barvě. Čenich je krátký, z pohledu ze strany rovný, široký v kořeni, ke konci se zužuje. Rty má mírné, dobře uzavřené. Líce jsou jen mírně vyvinuté. Oči jsou velké, velmi výrazné, avšak nevyčnívají, upřednostňovány jsou tmavě zbarvené. Světlé oči jsou přípustné, ne však požadované. Uši má velké, vzpřímené, široce otevřené, u kořene široké, postupně se zužují k jejich mírně kulatému konci. Ve stavu odpočinku jsou nakloněné do úhlu 45 stupňů. Krk je mírně klenutý, střední délky, u psů je silnější, než u fenek., vždy však bez laloku. U dlouhosrsté Čivavy je přítomnost bohatého "límce" kolem krku vysoce žádaná. Tělo má kompaktní, dobře stavěné, s jen mírně značeným kohoutkem. Záda jsou krátká a jemná. Hrudník je široký, hloubkou dosahuje až k loktům. Volné či ochablé břicho je povolené, ne však požadované. Ocas je vysoko posazený, vzhledem rovný, mírné délky, u kořene široký, směrem ke konci zašpičatělý. Držení ocasu je důležitým znakem plemene. Jeho osrstění závisí na druhu plemene, je však vždy v souladu se srstí na těle. Srst u dlouhosrsté Čivavy vytváří na ocase krásný "chochol". Stylem chůze je Čivava aktivní, kroky má dlouhé a pružné, s dobrým dosahem. Z pohledu zezadu by se měly zadní nohy pohybovat navzájem jedna k druhé téměř rovnoběžně. Pohyb je však vždy volný a pružný, se vzpřímenou hlavou, bez viditelného úsilí.
VÝŠKA:
Čivava má v kohoutku v rozmezí 15 až 23 cm. (Standard FCI výšku neuvádí.)
VÁHA:
Čivava má ideální hmotnost v rozmezí 1,5 až 3 kg. Jedinci vážící nad 3 kg jsou diskvalifikováni.
SRST:
Čivava má 2 druhy srsti:
1.)krátko-srsté: Srst je krátká, všude po těle těsně přiléhající. Pokud zde existuje podsrstí, je srst poněkud delší. Řídká srst na krku a břiše je povolena. Je mírně delší na krku a ocasu, kratší v obličeji a na uších. Srst je lesklá, její struktura je měkká. Bezsrstí psi nejsou tolerovaní.
2.)dlouho-srsté: Srst by měěla být jemná a hedvábná, hladká nebo mírně zvlněná. Požadované je ne příliš husté podsrstí. Srst je delší, na uších, krku, zádi, na zadní straně zadních i předních noh, na tlapkách a na ocase. Psi s dlouhou vlající srstí nejsou akceptováni. Zbarvení je přípustné všech barev, ve všech možných odstínech
CHARAKTER:
Čivava je rychlý, velmi odvážný, živý a pohotový pes. Je velice oddaná svým chovatelům, přesto však nadmíru smělá. Dává přednost společnosti psů i lidí. Pokud ji dráždíte, může pokousat Vás i Vaše dítě. V základě je však Čivava nádherným společníkem a nenahraditelným přítelem pro milovníky maličkých psů.
PÉČE
Čivava má srst ne péči nenáročnou - stačí ji občas měkkým kartáčkem vykartáčovat. Občas mívá nehezké stopy po slzách, proto ji pečujte o oči speciálními kapkami. Čivava je velice citlivá na zimu a průvan, proto se o ni během zimních měsíců ohleduplně starejte.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA
Čivava se průměrně dožívá 12 až 14 let.
Společník.

PLEMENO:
FCI IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 6 - Společenští psi.
Bez pracovní zkoušky.

 

BARVY SRSTI U ČIVAV

dle německého Klubu chovatelů malých plemen psů (VDH)

Níže uvedené označení barev pro čivavy bylo pevně stanoveno vedením plemenné knihy Klubu chovatelů malých plemen VDH a zveřejněno v roce 1996. Bohužel, do současné doby nebyla tato forma přijata všemi kluby pro plemeno čivava. Proto se stále stává, že pes, který má v rodokmenu barvu "hnědá", je vlastně "čokoládový" a označení barvy "šedivá" znamená, že se jedná o "modré" zvíře.

Monotónní barvy

rotyuppy1.jpg (16291 bytes)elvis_2

a) jednobarevní - pes / štěně bez i znaků s jednolitou základní barvou, která jakmile se objeví, je pojmenovatelná. Zesvětlení v tom kterém barevném tónu na hrudi, břichu, zadní straně běhů, spodní straně ocasu a na kalhotkách jsou normální a nijak zvlášť se nezmiňují (neuvádějí).
To samé platí pro slabé černé stínování.

b) s pálením (....&tan) - základní barva s typickými tříslovými znaky na tvářích, na obočí, hrudi, tlapkách, bězích a spodní straně ocasu.
4 možné varianty zbarvení s pálením:

černá s pálením (black& tan)
základní barva je černá s odpovídajícími tříslovými znaky
(jako u dobrmana)

modrá s pálením (blue& tan)
 

čokoládová s pálením (Chocolate & tan)

 

lila s pálením (Lilac & tan)
pouze u čivav, ale krajně zřídka
 

 

Zředěné / zesvětlené zbarvení

nelly_6moelli_3ike_2

Označení barvy srsti s ohledem na barvu nosní houby:

a) nosní houba modrá, modro-šedá

Modrá: pes je jednobarevný, od barvy holubičí šedi po stříbřitě šedou;
další barvy: Modro-bílá, Modrá s pálením, Modrá tricolor

Modrá krémová: Základní barva má béžový tón s- / a nebo bez modrého nádechu na špičkách (konečcích)

Modrá krémová - sobolí:  Základní barva má béžový tón se zřetelně modro-šedými špičkami

b) nosní houba hnědá, masovitě zbarvená

čokoládová (jednobarevné, čokoládově hnědé zbarvění v různých odstínech);
další barvy: čokoládovo-bílá, čokoládová s pálením, čokoládová trikolora

Isabela: u zbarvení isabela je základní barva v béžovém tónu s- / a nebo bez hnědavého nádechu na špičkách

Isabela sobolí: základní barva v béžovém tónu se zřetelnými hnědými špičkami

Isabela sobolí (s bílou)

c) nosní houba světle hnědo-modrá

Lila: světle stříbřitá barva šeříku (jako u výmarského ohaře), světlé oči!
Barva se vyskytuje standardně pouze u čivav a vyskytuje se krajně zřídka!

Strakaté (.../s bílou) zbarvení

zendalieK.jpg (6745 bytes)linus_5wocherry_1rosella_1

a) Nejprve uvést tu barvu, která je dominantní, pak za pomlčkou uvést další bavu (např. červeno-bílá, bílo-černá, modro-bílá čokoládovo-bílá, modro-bílá, černo-bílá apod.).

b) Při rozložení barev "půl na půl", se uvádí nejprve barva a za lomítkem bílá ( např. červená / bílá (v češtině zřejmě červenobílá), černá / bílá, modrá / bílá atd.).

c) Pes, který má jen velice málo bílé barvy (povětšinou na tlapkách, hrudi, špičce ocásku, případně má lysinku): uvádí se základní barva a připojí se "s bílou"( např. červená s bílou, hnědá s bílou, hnědě - sobolí s bílou, černá s bílou atd.)

d) Pokud zcela převažuje bílá barva, s velmi málo barevnými znaky (flekování) - označuje se obdobně jako u ad c), ale obráceně (např. bílá s černou, bílá s červenou, bílá s hnědou, bíá s hnědě-sobolí atd.)

Trikolorní zbarvení

Za trikolory považovat pouze ta zvířata, kteří mají rozdělení barev jako u barevných rázů "...s pálením" a k tomu mají bíle znaky!

4 možné varianty: Lila - trikolor ( doposud se ještě nevyskytuje)

massimo_2odin_9woModrý trikolor

Čokoládový trikolor

 

 

Trikolor:lucifer_1
odpovídá černé trikoloře jako u bernského salašnického psa, či kavalíra
 

 

Sobolí zbarvení

pinky_6wo_1woody_9mo_2.jpg (15604 bytes)

Vzhled: Diversní základní barva s černými špičkami srsti, které dávají psovi více či méně černý přehoz (vzhled). Štěňata působí na první pohled černě (sobolí-modrá krémová, sobolí-izabela, modrá, případně čokoládová), ale při rozhrnutí srsti je patrná světlejší základní barva.

Označování / pojmenování barvy:
Nejprve jmenovat barvu základní, pak za pomlčkou uvést sobolí. (např. béžovo-sobolí, červeno-sobolí, zlatě-sobolí atd.)

POZOR! U štěňat, která po základní barvě mají na konečcích srsti jen černý (modrý neb čokoládový) nádech, téměř vždy tato barva na konečcích odroste, takže dospělý pes vykazuje pouze základní barvu. V tomto případě prosím hned udávat základní barvu (červená, béžová, zlatá a pod.)

Sobolí barva se vyskytuje též u strakáčů! (ve flekování) Označení barvy pak odpovídá odstavci 3.

další barvy: hnědě-sobolí s bílou, bílá s hnědě-sobolí, isabela-sobolí s bílou

Maska

braun mit maske

Štěňatům, u nichž se maska objevuje pouze na čenichu, většinou zcela odroste (vymizí) . To samé platí v případech, kdy maska není úplně zcela černá. Masky u modro-krémových a isabel zbarvených štěňat jsou modré, případně hnědé a zpravidla vyblednou v průběhu prvního línání. V tomto případě se masky v žádném případě neuvádějí!

Maska, která zůstane, sahá štěněti přes oči a do základní barvy světlá až na temeni hlavy.

Označování / pojmenování barvy: Uvede se základní barva a za to "s maskou" (např. béžová s maskou, červeně-sobolí s maskou apod.)

Modro-plavá (Blue- fawn)

Někdy se můžeme setkat ještě s jiným označením pro tuto zvláštní barvu: IZABELA nebo "falešná modrá" a kromě čivav ji můžeme častěji vidět u amstafů, greyhoundů, řidčeji u pudlů.
Příznaky: Nos je vždy modrý! Štěňata se rodí modrá. Již od 4. - 5. týdne se od počátku (začíná na čele) objevuje prosvítající skořicová barva. Tmavá maska odroste, někdy může zůstat modrý nádech masky. Oči mohou být buď modré nebo světlejšího pigmentu. Barva srsti je zlato-modrá, přičemž s věkem modrý nádech ustupuje zlatému základu; zlatá má různou sytost od pískové až po sytější zlatou.
Blue- fawn (modro-plavá) existuje rovněž spolu s bílou a sobolí.

O čem se nyní mluví?

V poslední době nelze přehlédnout fakt, že se v Evropě objevují potomci importovaných jedinců z USA, kteří mají pro čivavy nezvyklé barvy: jedná se o ŽÍHANÉ a MERLE čivavy. Především zbarvení Merle je třeba věnovat zvýšenou pozornost! nejde o barvu jako takovou, nýbrž jde o působení genu "M" na základní barvu. 


 

Čivava je milý a nenáročný společník

Autor: Eva Brabcová |

Je nesmírně inteligentní, přátelská a výjimečně přítulná. Byť je maličká, má velké srdce plné oddané lásky. Řada lidí, kterým odrostly děti a vylétly z hnízda, nebo těch, kteří se dočkali zaslouženého důchodu, se rozhodne splnit si svůj sen o psím příteli.

Pejsek
vyplní samotu, je potřeba s ním chodit na procházky, a člověk tak může snadněji navázat kontakt s dalšími lidmi, zvláště pejskaři. Často bývá jediným kritériem při výběru psa vzhled štěněte. Snadno se tak stane, že roztomilé klubko vyroste do podoby nadmíru hbitého či mnohakilového psa. Původně vítaný společník se tak může časem stát svému majiteli přítěží. Protože se pes dožívá patnácti i více let a člověku s přibývajícími roky ubývá sil, je zapotřebí vzít tuto skutečnost na vědomí. Je dobré psíka navyknout na nějakou vám blízkou osobu, která by byla ochotna se o něho postarat v případě vaší nemoci, hospitalizace, nemohoucnosti či úmrtí. Vyplatí se to?

Vyplatí se to?
Drobná čivava nabízí oproti větším rasám řadu výhod. Je považována za nejmenšího psíka na světě. Dokáže si radostně užívat procházku i dlouhé chvíle stulená do klubíčka na klíně svého pána, k němuž přilne silným poutem.

Stačí jí poměrně krátké venčení a její váhová kategorie zaručuje snadnou manipulaci. V případě rekreace již velká část ubytovacích zařízení nabízí možnost vzít si svého psa s sebou.

Důležité jsou i poměrně nízké náklady na její stravování. Množství potravy, které spotřebuje by mělo činit zhruba 30 g na 1 kg její hmotnosti. Existuje řada firem nabízejících kvalitní krmiva zacílená i na jednotlivá plemena.Vyplatí se vybírat takovou značku, která pomáhá omezit například tvorbu zubního kamene, na který menší plemena někdy trpí. Při malých nárocích čivavy na spotřebované krmivo není cena zaplacená za kvalitu nikterak závratná. Váš veterinář vám doporučí pro vaše psíka tu nejvhodnější. Možná jste nevěděli:


Možná jste nevěděli:
1. Historie vzniku tohoto plemena je opředena tajemstvím a existuje celá řada teorií, například že čivava je kříženec psa a veverky.
2. Přes svůj nevelký vzrůst je to velmi odvážný psík hlídající si svého pána, rodinu a teritorium.
3. Výchova musí být důsledná. Pozor! Na veškeré vysvětlování dokáže reagovat tak roztomile, že vaše snaha může být snadno zmařena.
4. Šikovné na její nošení jsou různé druhy tašek a klokanek, které jí chrání před nepřízní počasí.
5. Čivava má rychlý metabolismus a zejména v chladném prostředí snadno prostydne. Má ráda teplo a slunce.
6. Když je vzrušená nebo ve stresu, chvěje se.
7. Ideální váha je mezi 1,5 a 3 kg, vyskytují se ale i jedinci ve váhovém rozpětí 500 g a 1,5 kg.
8. Každoročně je třeba naočkovat psa proti vzteklině a některým dalším psím chorobám a také pravidelně ho odčervit.

                   Moje čivavy

Čivavka dlouhosrstá-NELINKA

                                                                                           ČIKO

                                           

                                                      Čivavy dlouhosrsté

 

Adélka    

 

Čivava krátkosrstá-Merlin

 

 

  Čivava krátkosrstá merle-TAMINKA

                                                 

            Čivavku merle Taminku už jsme měli možnost poznat jako malého lumpa,který se specializuji na překousávání všecch kabelů,které jsou jen trochu dosažitelné,i když si myslím,že už dosažitelné nejsou.Taminka je ale skokan do výšky,umí neuvěřitelně vysoko vyskočit,takže se dostane pro mne neuvěřitelně vysoko.Proto to u mne vypadá,že žijeme pod kabely a dráty,protože je máme pomalu nad hlavou a my sídlíme pod nimi.Doufám,že jí to po pubertě přejde jako Čikinka,který byl něco obdobného,ostatní to nijak nezajímalo.

 

 
 

 Můj čivaváček na krytí-je to šikulka a čekáme od něj první štěnátka

 
 

To je můj lumpíček Čikinek,ale jinak je to šikovný kluk a pokud někdo bude číst tyto webovky a dojde až sem a potřeboval by krásného,šikovného a spojení chtivého čivaváčka,nabízím ho ke krytí,fenečku můžeme i ubytovat,myslím,že ji ta naše banda přijme jako vždycky všechny pejsky.Čikinkovi je rok a půl,tak je mladý a už zkušený,už jsme nakrývali a brzo čekáme štěnátka.Tak se ozvěte,budu se těšit a Čikinek určitě také,o tom nepochybuji!!!

 
 

 Ambra je téměř dvouletá fenečka,je moc hodná a myslím,že se jí u nás už líbí,její chovatelka mi ji prodala a ani ji neměla odočkovanou,což nechápu,ale lidi jsme různí,někomu je to jedno,někomu ne.Je krátkosrstá a má krásná očička.S ostaními už je kamarádka,pokouší Čikinka a hrajou si spolu jako malí,což je u Čikina pomalu zázrak,protože ač není nijak starý,chce mít svůj klid.

 

 Trochu o výchově i takových malých pejsků jako jsou čivavinky

Nedávno jsem viděla kus nějakého dokumentu o tom, jak se nějaká paní snaží vysvětlit majitelům, že nemohou dovolit svému psíkovi dělat všechno, co chce.

A včera byl v novinách článeček o tom, jak obchodníci rozšiřují oddělení pro zvířata, protože na nich lidi nešetří, na rozdíl od ostatního zboží.
A když občas vidím, jak se lidi ke psům chovají? Hrůůůůza...

Tak si myslím, že se se buď zbláznili lidi, nebo já. Asi spíš lidi, takže tady je pár pravidel, která se mi osvědčila:

- Pes není člověk. Nikdy nebyl a nikdy nebude. Je to pes.
- Pes nikdy nebude poslouchat dobrovolně. Poslouchá, protože musí.  Když nemusí, neposlechne.
- Pes nerozumí kompromisu. Pravidla určíte buď vy, nebo on. Dohoda není možná.
- Když pravidla určíte vy, musíte je dodržovat a také jejich dodržování vynucovat.
- Pokud pes pravidla nedodrží, potrestejte ho. Musíte hned, protože za 10 minut už neví, že udělal něco špatně.
- V rodině platí pravidla vlčí smečky.

                              Pravidla vlčí smečky:

- Každý člen smečky má svoje pořadí. U lidí to je jedno, psovi do toho nic není. Pes je poslední. Více psů si svoje pořadí řeší mezi sebou.
- Když pes bez povelu zavrčí nebo agresivně zaštěká v přítomnosti pána, musí být okamžitě potrestán. Pán si mohl myslet, že to bylo na něj.
- Pes nikdy nebude zkoušet získat něco od pána. I když ví, že dotyčná věc je pro něj (miska, hračka, pamlsek), sedne si a čeká.
- Pán má právo sebrat psovi kdykoli hračku, sahat mu do žrádla, vlézt k němu do kotce, atd... Pes vůči pánovi takové právo nemá.
- Pes, který zkusí obsadit pánovo místo je okamžitě potrestán. Je jedno, jestli to je postel nebo křeslo.
- Pán zase nesmí nikdy psovi naznačit, že na postel nebo na křeslo může. Pes pojem "vyjímka" nezná.

Zní to hloupě, ale představte si, jak si ve smečce vlků nějaký podřízený člen zkusí alfa samci zabrat jeho pelech, nebo mu jen přičichnout k jeho večeři :-) To by skončilo zraněním nebo smrtí odvážlivce.
Takhle to musí fungovat i u vás doma - pes nic jiného neočekává a jiným chováním mu děláte zmatek v psím myšlení.

Pes musí chápat "On je šéf, může všechno. Když já poslouchám, dostávám žrádlo a pán je se mnou spokojen. Když poruším byť omylem pravidla, jsem potrestán. Na pána se za to ale nezlobím, protože má vždycky pravdu."

Buďte ale spravedliví, netrestejte psa nezdůvodně, je to člen vaší smečky, ne nepřítel. V rámci pravidel musí mít určitou volnost, není to stroj.

Když si nebudete jistí, jak jednat, vzpomeňte si na pravidlo vlčí smečky. Jak by jednal alfa samec, kdyby si k němu podřízený člen dovoloval, to co váš pes k vám?

Přeji hodně pěkných zážitků s vašimi psy, psicemi a psáčaty :-)

 

 

 
 
 
Chtěl(a) byste, aby váš pes žil o 1, 2, 3 nebo více let déle, než je jeho očekávaný průměrný věk?Za co by vám stálo, kdybyste mohl(a) zařídit, aby váš nejlepší přítel mohl vedle vás zůstat déle?
 
 
 
 OD: Marcela Forbesová
1. prosince 2009Vážený milovníku psů,

dovolte mi ukázat vám, jak zvýšit vitalitu a zajistit dlouhověkost svého psa hned teď pochopením a následným používáním jednoduchých a ověřených technik, kterých si běžný majitel psa (jakým jsem byla také) není vědom.Představuji...

Zůstaň déle - první kniha v češtině, která vám ukáže, jak zvýšit vitalitu a zajistit dlouhověkost svého nejlepšího přítele
Tato kniha by mohla sloužit jako vodítko pro lidičky, kteří nemají tolik potřebné trpělivosti a možnosti pro psí miminko a rozhodnou se navštívit psí útulek. Z vlastní zkušenosti (máme doma kromě naší nejstarší feny i 10ti letou šeltičku, 8mi letou ovčandu a minulý týden jsme z útulku k našim psím seniorům adoptovali asi tak 10ti letého trpasličího pinče) mohu říci, že psí senioři jsou výbornými společníky a při vhodně zvolené péči mohou náš život obohatit dlouhou dobu. A k tomu, jak správně pečovat o psího seniora, může napomoci tato kniha.“

 
 
 

 Vaši knihu jsem přečetla a dozvěděla se něco zajímavých informací. Určitě stojí za zamyšlení, proč krmíme psa tak, jak jej krmíme. Ne vždy je tato výživa ku prospěchu psa. Kdyby smýšleli všichni majitelé zvířat jako vy, měli by se ti tvorečkové určitě lépe. Avízovala jste několikrát, že kniha není žádná odborná publikace a má být vlastně jen taková první vlaštovka na našem trhu na toto téma. Za to smekám a chválím vaši snahu a odvahu. Příběh Ťapánka je určitě pozoruhodný a vaše péče příkladná. Kniha mě inspirovala a donutila se zamyslet, ale určitě zůstanu u granulového krmiva, které nám dodává náš veterinář. Velmi mu důvěřujeme a dbáme jeho rad. Jsem vám velmi vděčná, že právě vet. péči, dbaní rad veterináře a preventivní prohlídky zdůrazňujete. Spousta lidí to podceňuje! Co se ale týká množství vypité vody, je to poznatek, za který jsem velmi ráda! Bude se hodit a určitě si to pohlídám. Zatím je můj senior ve výborné kondici, ale člověk nikdy neví.“

 
 
 
Svoje psy miluji a pokud něco potřebují, dostanou to, i kdybych měla někde ošidit sebe. Naprosto souhlasím s vámi, že pokud mi rady z vaší knihy pomohou prodloužit jejich život, je to velký dar, protože vím, jaké to je, když čtyřnohý člen rodiny odejde navždy. Našla jsem v ní mnoho rad, které mě pomohou zpříjemnit a usnadnit stáří naší fenky. O mnoha postupech a pomůckách jsem neměla ani tušení a díky vaší knize budeme na změny, které nás čekají, lépe připraveni. Knihu bych doporučila všem, jejichž psi patří do rodiny bez jakýchkoliv výhrad. Mě samotnou někdy dost mrzí, že se svými názory a vztahem ke psům jsem občas považována za cvoka. Ale abych nebyla nespravedlivá, musím říci, že se to začíná měnit k lepšímu, naštěstí takových ‚cvoků' je pořád víc a víc.
 
 
 
 
Zůstaň déle také zahrnuje
Ťapánkův příběh a příběhy dalších dvanácti seniorů z celé republiky

 

Ťapánek, 19 let, kříženec: Jak žil Ťapánek na malé vesnici? Kdo byli jeho rodiče? Kdy byl přešťastný a jak si užíval? Co dostával večer? Jak se připravoval na cestu do Prahy, kam se přestěhoval? Zjistěte, jak se adaptoval na nové prostředí. Kam všude v zahraničí se podíval? Co vážného se mu přihodilo a jaká opatření následovala, aby přežil a aby už se to nikdy neopakovalo? A jak žije dnes?

 

Boba, 13 let, kříženec: Podívejte se, jak budoucí majitelka pomohla malé Bobě dostat se ze špinavého sklepa a zahrady s odpadky, kde žila a byla krmená jen chlebem a vodou, a jak tyto zoufalé podmínky nahradila laskavou péčí v panelovém bytě. Kdy začala Boba trénovat agility a kolik pohárů z vyhraných závodů a různých cen za léta nasbírala? Závodí dodnes. Zjistěte, jak často.

 

Ike, 20 let, hladkosrstý pinč: Objevte, jak se Ike dožil dvaceti let, kde o něm napsali a kde je pohřbený. Jak získal své jméno a co trénoval? Jak si udržel svou pozici alfa psa a jak bojoval se svými soky, kteří jej ohrožovali? Podívejte se, co mu majitelka vařila; a když přišly na trh granule, jak sháněla speciální dietu pro starší psy, která by nebyla zároveň light, a nakonec skončila zase u vaření. A co měl nejraději?

 

Justy, 10 let, zlatý retrívr: Podívejte se, jak si majitelé splnili svá přání, když si pořídili Justyho, a jak se naučili porozumět řeči psích očí a žít se psem pohodově v jedné domácnosti. Jak zvládli čtyři měsíce staré štěně? Kolik dalších čtyřnohých kamarádů přibylo a kolik je zlaťáků pod jednou střechou dnes? Naučte se, že pes pomáhá poznat mnoho hodných lidiček a je vítaným společníkem.

 

 

Kelly, 11 let, kříženec: Objevte, jak již dospělá Kelly začala nový život v nové rodině a začala se učit nové věci jako třeba agility. V čem ještě byla aktivní? Jaké se jí stalo neštěstí? Co bylo hlavním přelomem a jak to ovlivnilo další péči majitelů o fenu? Jak se pro Kelly snaží udělat maximum? Jaké má pohodlí? Zjistěte, co se majitelé naučili od Kelly a kolikrát fena přežila svou vlastní smrt.

 

Sir, 13 let, kříženec: Podívejte se, jak si majitel přivedl Sira od kamaráda, který po měsíci ztratil všechno počáteční nadšení, a jak se pes na novém místě dobře zabydlel. Co Sirovi velmi ublížilo? A jak se snášel s novou přítelkyní svého majitele a její fenou? Kdo ještě přibyl do rodiny? Jaké zajímavé návyky si Sir vypěstoval? Kdo se to narodil? Všimněte si, že život se Sirem je prostě paráda.

 

Rex, 11 let, kokršpaněl: Objevte, jaký má Rex pohodový život v panelovém bytě a jaké se mu dostává pozornosti v téměř ideálních podmínkách; a proč jej majitelé co nejvíce zahrnují svou láskou. Proč mu nikdo nehádá jedenáct let? Víte, co je důkazem „seniority“ Rexe? Jaký byl první signál určitého stárnutí? Jakou má povahu a změnila se postupem času? Kam jej bere majitel na jaře a na podzim?

 

Bessi, 10 let, kříženec: Zjistěte, jak se Bessi dostala z útulku do rodiny, kde bylo a je o ní dobře postaráno, a jak si na sebe s Bessi zvykali. Jak s Tristanem vytvořila pěkný pár Tristan a Izolda (Bessi)? Jaké má další jméno? A jak pomohla synovi, aby poznal, co je odpovědnost? Co dělá Bessi tak mladou, že ani není vidět, že stárne? Proč se Bessi stala paní recepční? Komu jsou věnované víkendy?

 

Zina, 11 let, německý ovčák: Podívejte se, jak se Zina zasloužila o založení a rozvoj chovatelské stanice a jakou je matkou a vychovatelkou. Kde se Zina narodila a jak se dostala ke své majitelce, která se o ní dobře stará dodnes? Kde byla vystavená na Světové výstavě všech psů? Co vážného se přihodilo a jak se pak změnil život feny i majitelky? Na co bylo nutné brát ohled při tréninku? Co přeje majitelka sobě a Zině?

 

Peggy, 11 let, bígl: Zjistěte, proč je majitelům těsná blízkost s Peggy příjemná. Co je přirozené plemenu a čemu se od ní majitelé naučili? Kdo byl Bernie a kdo je Buddy? Jak udržuje své majitele ve slušné kondici? Jak se přiblížilo stáří? Jaký byl jediný vážnější zdravotní problém a co následovalo? Jak majitelka vyřešila hrůzu Peggy z čištění zubů kartáčkem a psí pastou? Čeho si nyní fena dopřává více?

 

Lexa, 12 let, kříženec: Podívejte se, jak Lexa v útulku zaujmula a jak si zvykla na nový domov. Jak šel život a jak dobře bylo o Lexu postaráno? Kolik štěňat porodila? Kdy si majitelka všimla prvních známek stárnutí a jak se projevily? V jaké kategorii Lexa uspěla? Jaké nemilé věci jí věk přináší? V co věří majitelka, aby s námi naši čtyřnozí svěřenci byli co nejdéle? A co už se nikdy nebude opakovat?

 

Sára, 10 let, německá doga: Objevte, jak se Sára stala nesmrtelnou. Jak slevili majitelé z původní představy o zakoupení velkého psa? Do jaké výšky dorostla a jak dobře? Kdy se stala vůdcem smečky a kolik členů tato smečka měla? Jak je to s lovy lesní zvěře? Jak vypadá její elegantní malý psí dům? Jaká je Sára osobnost? Víte, že je jednou z mála, která v tomto věku ještě aktivně a radostně žije?

 

Any, 8 let, pitbulteriér: Zjistěte, jak staré křeslo přispělo k dlouhověkosti Any a k čemu jej dodnes používá. Kdo byla Fany? Jak vychází s lidmi a jinými psy? A jak je to s její dominantností? Jak často chodila a chodí na cvičák a co se naučila na piškot? Na jaký povel běhala u bicyklu? A co se jí přihodilo později? Jaké dostala speciální ležení? A jaké základní vybavení do začátku majitelka doporučuje?

                                                         

 

                                   Pejsek-senior

Nejistý krok, ztuhlé klouby, šedivá tlama, zakalené oči. Pomalu prochází známou trasu, občas zavrtí ocasem na pánečkovo pobídnutí. Starý pes.

 

Když jsem byla malá a někde potkala starého psa, myslela jsem na něho i na jeho pána s lítostí. Jaká je to radost mít psa, který už člověku nestačí? Připadalo mi, že potom už má člověk se psem jen samé starosti. Nic si s ním už nemůže užít. Dnes už vím, že jsem nic nechápala. Max portrét

Ano, je pravda, že starý pes mívá lecjaká omezení a zdravotní problémy. Jeho kožich už není tak hustý a lesklý, oči nezáří, klouby pobolívají a kolikrát mu ujde dokonce i klapnutí ledničkových dveří, protože ani sluch není, co býval. Člověk s ním musí mít trpělivost, zvíře už má svoje vyhraněné názory na spoustu věcí, může mu lézt na nervy hlučná společnost, lidská i psí.

Jenže má něco, co štěně nikdy mít nemůže - zná vás do posledního koutku vaší duše, po celé roky s vámi sdílel takřka každičký den. Zná všechny vaše zvyky včetně těch, které byste před cizími lidmi nikdy nepřiznali. Pozná, když se něčeho bojíte a nikdy vás se strachem nenechá samotného. Raduje se s vámi, když se vznášíte na vrcholcích štěstí, utěšuje vás ve chvílích zoufalství. Hlídá vás, pečuje o vás a vždy je připraven vás vyslechnout. Ví o vás všechno, a přesto vás miluje. Věrně a bez zaváhání. Ať jste jakýkoliv, bohatý či chudý, úspěšný nebo neúspěšný, tlustý, hubený, starý nebo mladý.

Ušel s vámi kus života. Zná celou vaši rodinu - někdy se stane, že jinou rodinu ani nemáte. Zná všechny lidi, kterým jste dal svoji důvěru a přivedl je domů. Rychle zjistí, co jsou zač a dá vám to vědět - je jen na vás, zda ho pochopíte. Prošel s vámi nesčetně kilometrů, na sluníčku, v dešti, ve dne i noci.

Cvakot jeho drápů a jeho oddechování se stalo nedílnou součástí vašeho života, když je doma neslyšíte, jste neklidní. Stejně čekáte na dotyk vlhkého čenichu a spokojené odfouknutí, když se vám psisko rozkošnicky svalí k nohám. Těšíte se na zubatý úsměv a ocas radostně bušící do podlahy, když se před vámi důvěřivě překulí na záda a nechá se drbat na břiše.

To jsou věci, jaké člověk žijící bez zvířete nemůže úplně pochopit. Nebo spíš procítit. Je to neuvěřitelný dar, tohle prastaré společenství člověka a psa. Nepocítí ho ten, pro koho je zvíře investice, živá ozdoba či pouhá pracovní síla.

Půvabu štěněte se obvykle nedá odolat, ale dojemná důstojnost a láska starého psa jsou skoro k neunesení. To proto, že psí život je pro nás lidi příliš krátký a strach o starého kamaráda přijde vždy dřív, než člověk čeká. A nikdy na to není připravený.

Přesto by bylo hloupé, připravit se kvůli strachu z konce radosti a lásky, které nám život se psem přináší. Člověk musí s vděčností přijímat to krásné, čeho se mu dostane, i když zaplatí bolestí ve chvíli, kdy přítele ztratí. Přesto si nemyslím, že by se v tomto případě dalo prodělat.

 

logostáhnout mp3

 

TOPlist